VRF Nedir?

VRF, iklimlendirme sistemlerinde en çok tercih edilen seçeneklerden bir tanesi olarak kullanılan bir çözümdür. Türkçede Değişken Debili Soğutucu Akışkan anlamına gelen VRF, Variable Refrigerant Flow olarak da bilinmektedir. Bu sistemde kullanılan birden fazla iç üniteye rağmen tercih edilen dış ünite sayısı da tektir. Dış ünite sayısının sabit olmasına rağmen kullanılan teknoloji sayesinde avantajlı bir çözüm olarak kabul edilmektedir. VRF çözümleri konusunda etkin bir yaklaşım benimseyen Atlas Klima olarak size en iyiyi sunuyoruz. O halde siz de beklentilerinize uygun bir çözüme odaklanmanız mümkün olacak!

VRF Sistemleri Nedir?

VRF sistemleri içerisinde bulunan akışkan sayesinde anlık ihtiyaçlara uygun olarak ısıtma ve soğutma çözümlerinin kaliteli bir şekilde karşılanması söz konusu olacaktır. Bu bağlamda ortam özelliklerine bağlı olarak sıra dışı bir çözüme ulaşabilir ve beklentilerinize uygun bir yaklaşım benimseyebilirsiniz. Büyük binalarda anlık olarak değişebilen ihtiyaçların karşılanması açısından VRF sistemlerinin tercih edilmesi oldukça önemli bir çözüm olarak kabul edilecektir. VRF sistemlerinde kullanılan çözümlerle enerji sistemlerinde en iyi sonuçlara ulaşmak mümkün olacaktır.

VRF

Gelişmiş bir sistem olarak kabul edilen VRF sistemleri aynı zamanda ihtiyaçlara uygun bir çözüm olarak da öne çıkar. O halde yapmanız gereken sadece ortama uygun bir VRF çözümünün tasarlanması ve uygulanmasıdır.

VRF Sistemlerinde Çalışma Prensibi Nasıldır?

VRF sistemlerinde çalışma prensibi değerlendirildiğinde çok basit ve anlaşılır bir seçenekten söz etmek mümkündür. Sistemi oluşturan iş ve dış üniteler standart sistemlerden farklıdır. Dış ünite satısı bir olsa da iç ünitede çok sayıda alternatifin bulunması ortam iklimlendirmesinde en başarılı alternatifleri gündeme getirir. İç ünitelerin her biri joint adı verilen bağlantılarla ana hatta bağlanmaktadır. Bu sayede her bir iç ünite doğrudan ana hattan aldığı ısı sayesinde kendi ihtiyacına uygun bir çözüm üretebilmektedir.

İklimlendirmenin diğer iç ünitelerden bağımsız olması sayesinde ihtiyaca uygun bir sonuca ulaşmak mümkün oluyor. Kapasitenin tam anlamıyla kullanılması ve kalite odaklı bir sonucun ortaya çıkması mümkün. O halde tercihinizi titiz bir şekilde yapın. Böylelikle VRF sistemleri ile size en uygun seçenekleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

VRF Sistemlerinde Kullanılan Seçenekler

VRF sistemlerinde kullanılan çözümler hava soğutmalı ve su soğutmalı olmak üzere farklı enerji kaynaklarından beslenmektedir. Burada önemli olan ısı transferinin nasıl yapılacağı ile alakalıdır. Su soğutmalı VRF sistemlerinden ısının suya aktarılması söz konusu olur. Diğer yandan hava soğutmalı sistemlerde ise hava aracılığıyla soğutmanın ortaya çıkması mümkün olmaktadır. VRF sistemlerinde işletme özelliklerine bağlı olarak; Heat Pump VRF ve Heat Recovery VRF olmak üzere farklı seçenekler bulunmaktadır. Siz de bu konuda en uygun alternatiflere odaklanarak beklentilerinize uygun bir seçim yapmaya başlamalısınız. Atlas Klima ile size en uygun seçenekleri değerlendirin!

Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?