BTU Nedir?

BTU, klima satın alınmak istendiğinde dikkat edilmesi gereken bir kavram olarak kabul edilmektedir. Klimaların verimliliğini sağlamak ve daha kaliteli bir sonuca ulaşmak adına değerlendirilmesi gereken BTU kavramı British Thermal Unit yani İngiliz Isı Birimi olarak kabul edilmektedir. Klimaların ne kadar verimli olduğunu ve ısı verimliliğinin ne denli başarılı olabileceğini değerlendiren bu değer klima alışverişi öncesinde mutlaka araştırılmalıdır. Atlas Klima olarak başarılı bir klima alışverişi için BTU hakkında bilmeniz gereken bütün detayları sıralıyoruz.

BTU, klimaların bir saat içerisinde ortamdan aldığı ve ortama yaydığı enerji miktarının ölçülmesini sağlamaktadır. Miktarın çok olması ısıtma ve soğutma performansını doğrudan doğruya etkilemektedir. Bu nedenle de BTU değeri hesaplanırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de ortamda ne denli fazla enerji ihtiyacının bulunduğudur. Isıtma ve soğutma performansının çok kısa bir sürede sağlanması açısından öncelikli olarak BTU değerinin yüksek olması gerekmektedir. Ancak bu değerin yüksek olması tek başına bir yeterlilik değildir. Ortam büyüklüğü gibi pek çok detay da bilinmelidir.

Air Conditioner min

BTU Değeri Nasıl Hesaplanmaktadır?

BTU hesaplama işlemleri gerçekleştirilirken amaç klima performansının en iyi seviyeye ulaşmasını sağlamaktır. Bu bağlamda dikkat edilmesi gereken ilk ve en önemli kriter Türkiye’deki bölgelere atanmış olan katsayılardır. Her bölgedeki hava sıcaklığı ve değerler aynı olmadığından bölgelere bağlı olarak BTU değerlerinde ciddi farklılıklar ortaya çıkar.  BTU hesaplama işlemleri gerçekleştirilirken aşağıda sıralanan detaylar dikkate alınmaktadır.

  • Akdeniz Bölgesi’nin katsayısı: 445
  • Doğu Anadolu Bölgesi’nin katsayısı: 308
  • Ege Bölgesi’nin katsayısı: 423
  • Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin katsayısı: 462
  • İç Anadolu Bölgesi’nin katsayısı: 346
  • Karadeniz Bölgesi’nin katsayısı: 385
  • Marmara Bölgesi’nin katsayısı: 385

BTU Hesaplaması

Hesaplama yapılırken BTU değeri için öncelikle klima kullanılacak ortamın nerede bulunduğu kararlaştırılmalıdır. Bu sayede sonuç daha kaliteli olacak. Hem de klimadan elde edilen verim arzu edilen seviyeye ulaşacaktır. Marmara Bölgesi’nde 30 m2 alanda yaşayan 2 kişilik bir ailenin klima ihtiyacı belirlenirken şu şekilde bir hesaplama yapılmaktadır.

  • 30 (Soğutulacak alanın metrekaresi) x 385 (Marmara Bölgesi’nin katsayısı) = 11,550 BTU / h.
  • 2 kişi için: 2 x 600 = 1200 BTU / h
  • 11,550 + 1200 = 12750 BTU / h

Böyle bir ortam için en ideal klima 12000 BTU klima olacaktır. Daha yüksek BTU değerine sahip klimanın tam verimlilikle çalışması pek de söz konusu olmaz. Yukarıdaki hesaplama doğrultusunda BTU değerinin dikkate alınması çerçevesinde hesaplama yapılabilmektedir. Siz de hesaplama konusunda doğru bir yaklaşım benimseyerek BTU değeri konusunda en ideal seçeneklere ulaşabileceğinizi unutmamalısınız. Üstelik sonuca ulaşamadığınız durumlarda Atlas Klima ile iletişime geçebilirsiniz.

Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?